piątek, 22 lipca 2011

Radio - 1000 błędów statystycznych w badaniach

Ostatnio przeprowadziłem pewien eksperyment w Katowicach podczas którego zapytałem 1000 przypadkowych osób w wieku około 30-40 lat na ulicy jakiego radia słuchają i czy słuchają go w ogóle. Jakie były odpowiedzi? Oto niektóre z nich :

- Nie słucham radia bo nie mam na to czasu
- Słuchamy tego co akurat gra (bez znaczenia)
- Lubię Roxy FM
- Polskie Radio Katowice
- Trójka
- RMF FM
itd...

       Analizując odpowiedzi przypadkowego audytorium stwierdzam, że wyniki badań, które są publikowane mają się nijak do rzeczywistego obrazu słuchalności radiowej w Polsce. To,  że ktoś wykona 20 000 rozmów telefonicznych i wypisuje wyniki na podstawie których reklamodawcy mogą opróżniać firmowy budżet jest stratą czasu.


Na koniec tego artykułu przedstawię jak wyglądało podsumowanie słuchalności z mojego przypadku i które stacje znalazły się na podium. Nie jest to również badanie na tyle obiektywne na podstawie którego można stwierdzić że jakaś stacja na Śląsku ma największą słuchalność. Te badania przedstawiają jak wygląda w rzeczywistości praktyka publikowania listy najpopularniejszych rozgłośni radiowych w danym regionie. Dodam, że wykonując badania przez telefon tak naprawdę nie jesteśmy w stanie określić jaki jest wiek potencjalnego słuchacza. Miesięczne badania mogą być obarczone tolerancją błędu na poziomie 30-70%. Jednak jak się okazuje w praktyce na podstawie tych badań funkcjonuje rynek sprzedaży.

Oto lista najpopularniejszych rozgłośni radiowych z dnia 14.06.2011 :

 (próba 1000 przypadkowych osób)

1. Trójka - 275 osób
2. Polskie Radio Jedynka - 125 osób
3. Radio Piekary - 119 osób
4. Radio Eska - 98 osób
5. RMF FM - 77 osób
6. Złote Przeboje - 63 osoby
7. Polskie Radio Jedynka - 12 osoby
8. Radio Planeta FM - 6 osób

W przyszłości planuję dla porównania przeprowadzić podobne badania w innych miastach. Wyniki zostaną opublikowane w podobnej formie na moim blogu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz